20.maijā visā pasaulē svin Pasaules Metroloģijas dienu, atzīmējot 1875.gadā parakstīto Metra konvenciju (Metre Convention). Šā gada Metroloģijas dienas tēma ir Mērījumi un globālie izaicinājumi enerģētikā.

 

Enerģētikas jautājumi visā pasaulē kļūst arvien aktuālāki. Izaicinājumu pamatā ir pieaugošais enerģijas pieprasījums un patēriņš apvienojumā ar centieniem ierobežot vai samazināt siltumnīcas gāzu ietekmi uz ekoloģiju. Tradicionālo enerģijas avotu krājumu izsīkšana un pieaugošās izmaksas un cenas liek pastiprināti pievērsties atjaunojamajām enerģijām.

Pieaugošās enerģiju ieguves, transportēšanas un lietošanas kvalitātes prasību ievērošana ir atkarīga no tehnoloģiju iespējām. Mērījumu precizitāte ir viens no veidiem, kā panākt šos uzlabojumus, piemēram, precīzāka temperatūra ražošanas sistēmā vai turbīnas lāpstiņas virsmas forma. Arī elektroenerģijas padeves kvalitātes mērījumi veicina sadales tīklu darbības stabilitāti, ņemot vērā arī tādus enerģijas avotus kā vēja turbīnas un saules kolektori. Lai precīzāk kontrolētu enerģijas daudzumu, kas tiek iepirkts, ir nepieciešami kompleksāki enerģijas padeves mērījumi.

Starptautiskā Svaru un mēru biroja (BIPM) direktors Martins Miltons (Martin Milton) atzīst: „Pirmās temperatūras, elektrības un gaismas mērīšanas metodes tika izstrādātas 19.gadsimtā, jo ļoti strauji attīstījās industriālā rūpniecība, pateicoties ogļu un gāzes ieguvei. Mūsdienu izaicinājumi veicina mērījumu attīstības nepieciešamību, pateicoties jaunu enerģijas formu apguvei, piemēram, lai nodrošinātu saules enerģijas ieguves tehnoloģiju mērījumu precizitāti.”

Pasaules Metroloģijas diena ir kļuvusi par ikgadēju pasākumu ar dažādām aktivitātēm vairāk nekā 80 valstīs. Šo svētku mērķis ir pievērst uzmanību mērījumu ietekmei uz mūsu ikdienas dzīvi un metroloģijas ieguldījumam pasaules attīstībā un ekonomikas izaugsmē.

Pasaules Metroloģijas diena ir profesionālie svētki visiem metroloģijas nozarē iesaistītajiem darbiniekiem. tostarp arī SIA „Standartizācijas, akreditācijas un metroloģijas centrs” Metroloģijas biroja vadītājam Jurim Maurānam un viņa kolēģiem.

Vairāk par Pasaules Metroloģijas dienu uzzini www.worldmetrologyday.org

 

Ziņa ievietota: 20.05.2014